piątek, 7 grudnia 2012

Wyślij kartkę, podaruj uśmiech :)

Rozpocznę swój wywód sztampowym tekstem "Święta to czas dawania...", ale jakby pospolite stwierdzenie to nie było, prawdziwe jest także. Pamiętajmy, że nie tylko nasi bliscy czekają na podarunki i życzenia od nas, są też gdzieś tam w świecie osoby, które nie mają bliskich, lub które potrzebują znaku wsparcia, życzliwości, drobnego upominku w postaci życzeń świątecznych :)
Takimi osobami są Dzieciaki Starszaki z Niegowa, podopieczni Domu Pomocy Społecznej Dla dzieci w Niegowie.
Wiem, że tekst jest długi, ale bardzo was proszę, dajcie coś od siebie w te święta i przeczytajcie go w całości, może serce wam skruszeje i zapragniecie podzielić się swoją radością z innymi, może jakimś drobiazgiem, których my - szafiarki mamy aż nadto w swoich garderobach, nawet ubraniem, którego już nie nosicie!

Jest ich pięćdziesięcioro.
Są dziewczyny, są chłopaki, są podlotki, są i siwi jak gołąbki.
 
 
 
Niepełnosprawniintelektualnie, często równieżniepełnosprawni fizycznie. Niejednokrotnieświadomi swej inności, odrzucenia, głęboko je przeżywający. W Niegowie –z różnych przyczyn znaleźli – swój Dom na resztę życia.

Takiedzieciaki-starszaki, które nigdy nie dorosną, nigdy tego domu nie opuszczą,zawsze będą potrzebować czyjejś opieki. Kochają ichtam, troszczą się o nich. Nielicznimieszkańcy-szczęśliwcy mają jeszcze rodziców, bliskich lub dalszych krewnych ,którzy o nich pamiętają, większość z różnych powodów już nie lub nigdy nie.

Im bliżej doświąt tym bardziej te dzieciaki-starszaki, każdy jeden, czekają na znak pamięciod świata.
Na kartkę z życzeniami.
Na list.
Na ciepłe,dobre, rodzinne słowa.
Na przyjaźń,akceptację, na przytulenie na odległość.
Na miłość zeznaczkiem pocztowym.

Nie, żebyjak to często bywa, dla wszystkich to samo i zbiorowo, z obawy, aby nikogonieprzesadnie nie wyróżnić, nie sprawić przykrości, nie wywołać zazdrości. Otóż, tymrazem chodzi właśnie o to, żeby wyróżnić, z tłumu wyłuskać,  żeby dotrzeć do konkretnej osoby, tę właśniejedną dowartościować.
Poubiegłorocznym entuzjazmie Piszących, wierzymy, że każdy z tej pięćdziesięcioosobowej gromadki zostanie i tym razem dowartościowany wnadmiarze, że dla nikogo nie zabraknie życzeń i nikogo zazdrość nie ściśnie. Zresztązazdrość jakoś mniej tamtego świata się ima.

Dzieciaki-starszakinie umieją czytać.
Wasze słowaczytać im będą opiekunowie.

Co życzyć?
Jechać prostoz serca. Zbyszek (patrz niżej) lubi reklamowe gazetki – życzyć o gazetkach,Michał (patrz niżej) uwielbia świnie – pisać o trzodzie. Choćby iczęstochowskim rymem pisać (Wrażliwi literacko niech zamkną oczy. Będziepróbka):

Niech się Gabriella pod choinkarozaniella

Albo. 

Urszulo, śniegu kulo, niech ci zimą niemarzną nogi, gdy ciągnie od podłogi.

O sobiemożna napisać, zdjęcie wysłać, drobne dziateczki – jeśli są na stanie - domalowania portretów namówić. Gdy komuśsłów brakuje, niech sięgnie po uniwersalne symbole. Czasem duże,czerwone serce na kartce wystarczy za wszystkie słowa.Ba! Kartkęmożna namalować samemu, szczególnie, gdy upodobania mieszkańców (patrz niżej)słabo mieszczą się w świątecznym kanonie [możnamieć nie lada problem szukając kartki ze stajenką nawiedzaną przez konną jazdępiratów niosących w darze banany i karabin AK-47]. Ba! Kartkę,jak się okazuje, można wyskrapować (klik!) z myślą o tych, którzy nie widzą (patrzniżej). Zaszaleć z fakturą, materiałem, piórkiem, sznurkiem, ekologicznymfutrem renifera ciętym z metra.
W jednakopertę można włożyć wiele kartek.


Jeśli ktoś czuje, że chciałby obdarować prezentem,niech obdarowuje.
To może być drobiazg, drobiażdżek, małostkai nicostka.
Dla nich to zawsze wielkie WOW!


Tak było roktemu: Niegów zasypało kartkami

Oby dałoradę znowu, bo oni tam czekają jak nikt na świecie.
Transakcjajest wymienna.
Wy imżyczenia, oni – radość, uśmiech, modlitwy.
Takie dobrozawsze wraca bumerangiem.
O czymzapewniają,

Kaczka i Bebe

--- Szczególiki ---

Czy trzeba się martwić, że wysyła się tylko do jednej osoby? 
Że może nie wszyscy dostaną, a inni będązazdrościć? Liczymy, że odzew będzie tak entuzjastyczny, że życzenia dotrą dokażdego. Dlatego i prośba, aby innych gorąco namawiać do słania. Żeby tych, cotak bardzo czekają, nie zawieść.

Czy można dołączyć swój adres? 
Można! Dziewczyny z Dwójki bardzo lubią rękami opiekunów odpisywać na listy.

Czy można powyższe kopiować,linkować, przesyłać dalej? 
Trzeba :-) Sztandar także.


ADRES:
Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci w Niegowie
Rodzinka...
dla...
Wierzbowa 4
07-230 ZABRODZIE


MIESZKAŃCY(w nawiasie wiek):
 
RODZINKA II
RODZINKA I RODZINKA VI RODZINKA IV
Sylwia (32) Janusz (52) Jan B. (51) Bożena (57)
Agnieszka (20) Seweryn (27)  Tomasz Cz. (40) Barbara M. (55)
Marta (18) Arek (27)  Adam D. (39) Joanna P. (43)
Ania S. (25) Rafał (22)  Marcin (31) Anna Sz. (32)
Urszula (45) Paweł (32)  Andrzej K. (61) Jola (43) 
Ewelina (19)
Zbigniew K. (64) Ania N. (42)
Jadwiga (52) RODZINKA III Stanisław K. (57) Magda (16)
Gosia (36) Sylwester (40) Tadeusz K. (60) Aneta (30) 
Grażyna (43) Paweł (31) Krystian (19)
Maryla (43) Przemysław (19) Andrzej M. (43) RODZINKA V
Joanna P. (18) Tomasz K. (37) Zbigniew Sz. (49) Karolina (13)
Halinka (30) Wojciech (55)  Michał (62) Malwina (27)
Barbara T. (59) Wojtek Ty. (35)  Andrzej P. (47) Agata (29)
Gabriela (59)
Stanisław W. (45) Ilona (23)
Ania P. (25) RODZINKA VII Rafał S. (33) Teresa W. (61)

Adam T. (52) Przemysław W. (28) Wiktoria (10)

Jan Ś. (54)
Mateusz (19)

Piotr D. (47)
Ewa (23) 

Leszek (32)  
RODZINKA II
Starsze panny lubią farbować siwe włosy, pijać razem herbatki i kawki pogryzając wafelki lub inne słodycze. Młodsze panny lubią to, co nastolatki. Rok temu większość dam postanowiła przekłuć sobie uszy. Wszystkie lubią dekorować swoje pokoje...

Gabrysia (59) – ‘starsza pani’ ucieszy ją kosmetyk, bardzo troskliwie opiekuje się małą Martą, zawsze spacerują sobie we dwie.
Marta (18) – słabo widzi i słabo słyszy, więc prezent powinien oddziaływać na zmysły.
Maryla (43) – haftuje krzyżykami, a jeszcze chętniej składa bardziej skomplikowane puzzle (do 500 kawałków). Lubi albumy na zdjęcia, ucieszy ją kosmetyk, korale. Strojnisia czasem przebiera się kila razy na dzień ;)
Jadwiga (52) – konie (‘żywe’), marynarze i piraci, haftuje i maluje (konie, piratów i marynarzy), z nabożnym szacunkiem traktuje to, co dostaje w prezencie.
Gosia (36) – rodzinkowa modelka i elegantka, od włosów, przez garderobę, po paznokietki we wzorek i kolorek, zawsze ma pod ręką notesik, by goście wpisali weń swoje adresy. Lubi wyszywać (mulina, welna i różne wzory do wyszywania mile widziane).
Urszula (45) - jest niewidoma, nie chodzi, to jej nie przeszkadza ‘uczyć się’ kartek dotykiem, wystarczy jej opowiedzieć, co jest na karce, a rozpozna ją bezbłędnie wśród innych, jest skarbnicą wierszyków, uwielbia uczyć się ich na pamięć, na bank i na wieki zapamięta imiona i nazwiska nadawców kartek.
Ewelina (19) - nie chodzi, ale na wózku przemieszcza się jak błyskawica. Największa gaduła w rodzince, przepada za muzyką, lubi ciastolinę i kolorowanki.
Ania S. (25) – brunetka, radosny duży skrzacik na wózku, lubi to co ‘dziewczyńskie’.
Ania P. (25) – blondynka, o pięknych niebieskich oczach, podpatrzone, że bardzo lubi się przytulać i głaskać – coś do przytulania i głaskania?
Halinka (30)– gdy pytać Halinkę, co chciałaby dostać od Mikołaja, albo na urodziny, zawsze odpowiada ‘nie wiem’ i wzrusza przy tym jednym zdrowym ramionkiem. Gdy pytać dalej – zarzuca łapkę na szyję pytającego i zgniata ją w uściskach. Ucieszy ją wszystko. Uwielbia banany i wszystko, co bananowe, zawsze ogląda dobranocki, więc zna się na bohaterach, no i lubi siadać na kolanach, co z roku na rok wychodzi Kaczce gorzej, ale jeszcze dajemy radę...
Basia (59)– ‘starsza pani’ w rozmiarze L, ucieszy ją mydełko, pachnidło, czy inny kosmetyk, bluzka, sweterek w rozmiarze L?
Grażynka (43) – chodzący uśmiech i chichocik, i Grażynkę ucieszy jakieś pachnidło lub inny kosmetyk.
Agnieszka (20) - dziewczynka, którą dom w Niegowie postawił na nogi, gdy tam trafiła – nie chodziła, po bardzo intensywnej rehabilitacji Agnieszka powstała z wózka. Aga to nastolatka – lubi muzykę, kolorowanki, wylepianki, to co 'dziewczyńskie'.
Sylwia (32) – panna, którą uraduje coś do przytulenia, pogłaskania.
Joasia (18) – nie wiadomo, ile obecnie rozumie, jeszcze w podstawówce była zdrową dziewczynką, która nagle zapadła na chorobę, która powoli odbiera jej kontakt ze światem. Asia już nie mówi, nie chodzi, ma trudności z jedzeniem, prezent dla niej powinien stymulować zmysły: węch, dotyk, etc.

RODZINKA I
Janusz (52) - to elegant z muchą przy koszuli (może mucha do kolekcji?), bardzo lubi muzykę i taniec.
Seweryn (27) - przystojny brunet, lubi puzzle (60 lub 100 elementów) lub kolorowe książki z obrazkami
Arek (27) - pulchny facet kochający jeść…lubi muzykę, przy której chętnie tańczy
Rafał (22) - chłopiec z cechami autystycznymi – lubi piłkę lub kręcącego bąka
Paweł (32) - blondynek z zespołem Downa, lubi klocki do składania (w rozmiarze Lego Duplo)

RODZINKA V
Agata (29) i Malwina (27) - nie są siostrami, ale wszyscy traktują je jak bliźniaczki, stąd często ubierają się jednakowo (łatwo je dzięki temu rozpoznać na zdjęciach na stronie domu), lubią pływać, brać udział w imprezach sportowych, kolorować i lepić. Ucieszy je ‘dziewczyńska’ biżuteria, np. bransoletki na gumce, koraliki, albo gatki w rozmiarze L lub skarpetki 33-35.
Wiktoria (10) – maleńtas (146-152 cm), nie chodzi, dla niej lalki, misie i zabawki, dziecięca biżuteria, książka o grubych kartkach.
Karolina (13) – bywa zazdrosna o Wiktorię :-), więc patrz wyżej, lubi grające zabawki.
Tereska (61) – dobry duszek rodzinki, od lat opiekuje się, pomaga i troszczy o maluchy, ‘starsza pani’, szczuplasek, zawsze za wszystko wdzięczna i ze wszystkiego zadowolona, może pachnidło? inny kosmetyk?
Ewa (23) - różne misie i maskotki oraz płyty z disco muzyką.
Mateusz (19) - elegant jest porażony czterokończynowo, lubi słuchać muzyki (biesiadna polska - tak żeby sobie również śpiewał) i oglądać ciekawe filmy przyrodnicze.
Ilona (23) - książki, książki, książki - kolorowe i duże klocki.

RODZINKA III
Wojciech (55) – od lat dzielny opiekun maluchów w tej rodzince, chudek i sucharek, zawsze ogolony na gładko, może jakiś męski kosmetyk?
Wojtek (35) - ten kocha zegarki, radiomagnetofony i różne grające sprzęty
Paweł (31) – ucieszy go już sama kartka, dla Pawła puzzle o dużych kawałkach, albo książka z obrazkami.
Tomek K. (37) - lubi klocki, oglądać filmy - wesołe komedie - ma niesamowite poczucie humoru; lubi też grające sprzęty (jakiś telefon...)
Sylwester (40) - najbardziej lubi pomarańcze...ale i muzykę rozrywkową.
Przemysław (19) - to nasz gimnazjalista- ciekawy film przyrodniczy lub kolorowa książka z duzymi obrazkami.

RODZINKA IV
Bożena (57) – chudek, brunetka, przyozdabia się koralami i inną biżuterią, lubi szeroko pojęte babskie drobiazgi i ozdóbki.
Barbara M. (55) – dama sporych rozmiarów (XL?), na zdjęciach często w sznurze pereł, we włosach opaska – babskie drobiazgi i ozdóbki mile widziane.
Ania Sz. (32) – panna nad pannami, lubi kosmetyki różnego rodzaju, nawet tusz do rzęs i cienie do powiek.
Asia P. (43) – dama sporych rozmiarów (XL?), ucieszy się jakimś babskim drobiazgiem, a także osprzętem do wyszywania (mulina, wełna, różne wzory itp.).
Jola (43) - panna robiąca na szydełku, i jak na piękną pannę przystało lubiąca dbać o siebie i swój wygląd.
Ania N. (42) - lubi nawlekać różne korale na kolorowe nitki (duże korale).
Magda (16) - nastolatka lubiąca owocowe herbatki.
Aneta (30)- ta mała kobietka lubi przytulanki.


RODZINKA VI
To rodzinka, w której jest wielu dżentelmenów w krawatach i muchach, co to i panie przepuszczą w drzwiach, i w rękę pocałują. Zawsze ogoleni, wypachnieni, w odprasowanych koszulach.
Wszyscy chłopcy i mężczyźni lubią męskie zapachy lub fajną muzykę oraz filmy na DVD.

Marcin (31)– znany jako szalony Marcin :-), ma gadane, i śpiewane, buzia mu się nie zamyka. Jeśli nie mówi to znaczy, że śpiewa, a jak śpiewa to pieśni biesiadne, improwizuje koncerty od ręki, sam robi sobie konferansjerkę, sam układa teksty, sam gra na wyimaginowanych instrumentach, gdyby tak ktoś podarował mu mikrofon...Marcin lubi też sport - wszystko co związane z piłką nożną - i ma tysiąc pomysłów na sekundę.
Zbyszek K. (64), Tadeusz K. (60) i Stanisław K. (57) – to bracia dżentelmeni, witają gości, oprowadzają po domu i cmokają damy w ręce. Ucieszy ich wszystko, co doda im tego dżentelmeństwa (zwłaszcza krawaty!!!) oraz muzyka biesiadna.
Zbyszek Sz. (49)– prawa ręka dyrekcji, dozoruje, nadzoruje, pilnuje, pomaga w gospodarstwie, interesują go różne techniczne gadżety od latarki po kosiarkę :-) Ma swój własny magnetofon, a w nim pieśni biesiadne.
Krystian (19)- ma 158 wzrostu, ale jest taki troszkę grubiutki, wiec nosi rozmiar M. Lubi układać puzzle, oglądać książki z obrazkami i filmy dla dzieci.
Michał (62) - Świnki! Prosięta. Michał tak je kocha, że odmówił partycypowania w życiu wiecznym, jeśli po tamtej stronie nie będzie chlewika z inwentarzem.
Andrzej K. (61)- lubi zwierzęta: opiekuje się kozami i kotami Domu w Niegowie.
Andrzej P. (47) - pożeracz wszystkie co słodkie, tylko że ma nadwagę. A oprócz tego lubi książki z obrazkami- wyraźnymi i dużymi. A może jakiś album na zdjęcia?
Stanisław W. (45) - lubi rysować, a więc kredki, długopisy i zeszyty lub blok. Ewentualne lubi też puzzle np. 200 lub 500 elementów.
Rafał S. (33) - rzeczywiście ma swoje drogi - lubi sprzęty typu siekierka, śrubokręty czyli np. skrzynka majsterkowicza, ale taka poważniejsza nie plastiki, gdyż Rafał sam w sobie jest poważnym mężczyzną.
Jan B. (51) - lubi zwierzęta (to on się zajmuje w rodzince papugami i pieskiem), lubi też fajne filmy.
Tomasz Cz. (40) - to nasz podręczny komputer - pamięta wszystkie ważniejsze daty, wybiega też do przodu i podaje nam, kiedy będzie Boże Narodzenie lub Wielkanoc, i to konkretnie, jakiego dnia. Lubi słuchać muzyki (jest niewidomy).
Adam D. (39) - to gość, który ciągle jest niezadowolony, więc zupełnie nie wiemy, co sprawiłoby mu radość. Nawet jak ma imieniny i dostaje różne prezenty, to i tak ma swoją filozofię na NIE. Może komuś uda się znaleźć kluczyk i do Adama?
Przemysław W. (28) - lubi różne sprzęty elektroniczne, dobrą muzykę taneczną, ciekawe filmy - wojenne i przygodowe.

RODZINKA VII
Adam T. (52)– miłośnik samolotów i samochodów, puzzli i książek o samolotach i samochodach.
Jan (54)– rok dostał zielone światło na zgromadzenie świątecznego arsenału – karabin, pistolet, strzelba (byle atrapy :-)
Piotr (47) – niskiego wzrostu (158 cm), postury chłopczyka, elegancik i pedancik, krawat?
Leszek (32) - kocha kolorowe klocki w każdej ilości.

Podziel się świąteczną atmosferą :)

7 komentarzy:

 1. Wspaniałe... Wzruszające, tak motywujące...
  Zabieram się zatem za pisanie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Napisałam list, dzieki Tobie! dziekuje za ta piękną Notkę :)!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. W zeszły poniedziałek razem z moją klasą poszliśmy do "Kolorowej Szkoły" w naszym miasteczku. Na początku byliśmy troszkę spięci, a przede wszystkim zszokowani. Jednak po paru minutach, każdy czymś się zajął, a do dziewczyn podbiegła mała Julka. Ma około 7 lat i jest "Muminkiem". Wszystkim się spodobały zajęcia w tak kolorowej szkole. Robiliśmy kartki z życzeniami dla... Domu Pomocy Społecznej Dla Dzieci W Niegowie. W tym tygodniu znów tam idziemy. Tym razem tylko parę osób. Atmosfera, która tam panuje jest niesamowita ! A co do posta: wspaniały, naprawdę się wzruszyłam.
  Niedługo wstawię zdjęcia na swojego bloga (www.by-nika.blogspot.com) z tych wspaniałych zajęć. Zapraszam do obejrzenia. XOXO Nika

  OdpowiedzUsuń
 4. Obserwuje bloga ! XOXO Nika

  OdpowiedzUsuń
 5. łzy w oczach... Dzieki za wiadomość, biore sie za pisanie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. fajna akcja! napewno napiszę<3

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja też napiszę :)
  (tylko możnaby poprawić pisownię i przerwy między wyrazami, bo utrudnia czytanie i tak dlugiego posta)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz i jednocześnie informuję, że komentarze zawierające wulgaryzmy oraz te bezpośrednio mnie obrażające nie zostaną zaakceptowane. Odróżniaj krytykę od plucia jadem.